Tarasy kompozytowe

Jakie wymaganie budowlane należy uwzględnić przy planowaniu tarasu?

Przy planowaniu budowy tarasu kompozytowego musimy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • lokalizację (w jakiej porze dnia będzie użytkowany),

  • rodzaj podłoża,

  • konstrukcję tarasu,

  • kształt tarasu.

W większości lokalizację tarasu ułatwia nam posadowienie domu, jak również rozkład dnia

jego mieszkańców. Tarasy w większości lokalizuje się od strony południowej lub południowo - zachodniej w otoczeniu roślin i krzewów światłolubnych.

W planowaniu budowy tarasu z desek kompozytowych, będącego przedłużeniem budynku mieszkalnego, jedną z najważniejszych kwestii jest jego posadowienie około 3-5 cm poniżej progu drzwi balkonowych oraz rodzaj materiałów planowanych do jego budowy.


Posiadamy następujące możliwości konstrukcyjne budowy tarasów:

  • na gruncie – nasyp, ruszt stalowy/drewniany, na utwardzonym podłożu/wylewce betonowej,

  • na płycie betonowej podpiwniczonej części budynku,

  • na dach odwróconym.


Proponowanym przez naszą firmę materiałem wykończeniowym są kompozytowe deski tarasowe Tertrafina.


Jakie są wymogi konstrukcyjne projektowanego tarasu?


Konstrukcja tarasuz desek kompozytowych zależy od tego czy wznosimy go na stropie pomieszczenia ogrzewanego, czy też bezpośrednio na ziemi. W pierwszym przypadku należy bezwzględnie pamiętać o izolacji i hydroizolacji, której nie wolno nam uszkodzić przy budowie tarasu.


W drugim przypadku mamy możliwość wyboru kilku rodzajów konstrukcji. Taras - beton jest najbardziej popularny (nie wymaga hydroizolacji ani zbrojenia), daje szerokie możliwości wykończenia jego powierzchni, a na podbudowę możemy użyć zbędnych pozostałości „gruzu budowlanego” po wcześniejszym usunięciu wierzchniej warstwy ziemi. Jednakże jego faktyczny koszt oscyluje w granicach 40-60 zł za 1 mkw. Na etapie projektu należy pamiętać o jego dylatacji i spadkach powierzchni zapewniających odwodnienie min. 2 % spadku.


Czy możliwy jest montaż tarasu w całkowitym poziomie?

Jako jedyny producent Moeller oferuje deski kompozytowe pełne umożliwiające ułożenie tarasu w całkowitym poziomie (masiv i massiv XL gładkie). Odprowadzenie nadmiaru wody z takiej deski następuje między szczelinami. W przypadku zastosowania desek typ Eleganze lub konkurencyjnych komorowych zawsze musimy przewidzieć 2% spadku na zewnątrz tarasu.


Jak zaprojektować taras na skarpie?

Projektując kształt tarasu, należy uwzględnić jego wysokość nad gruntem, konieczność budowy stopni schodów i połączeń ze ścieżkami ogrodowymi. Jeżeli wysokość tarasu wynosi ponad 17 cm ponad powierzchnię ogrodu, wskazane jest zaprojektowanie stopni. Na etapie projektu decydujemy również o materiałach wykończeniowych tarasu.


Wybierając gatunek drewna deski tarasowej lub dobrą deskę kompozytową, należy wziąć pod uwagę ich grubość , kolor, rodzaj ryflowania oraz długość. Producenci desek kompozytowych oferują je w długościach od 3 - 7 m (rosnących co 50 cm). Produkt naturalny sprzedawany jest w długościach do 3 metrów.


Dużą różnicę poziomów między podłogą parteru a ogrodem można zniwelować, podnosząc teren przy ścianie domu i kształtując wzniesienie od strony planowanego tarasu. Jeżeli przynajmniej z jednej strony jest miejsce na uformowanie łagodnego, kilku- lub kilkunastoprocentowego spadku, problem jest rozwiązany w najlepszy możliwy sposób – będzie można zejść z tarasu do ogrodu bez stromych schodów, a zarazem skorzystać z największej zalety wysokiego tarasu - widoków otoczenia z góry.

Jak zaprojektować wygodne i bezpieczne schody z tarasu?

Planując schody do ogrodu, zadbaj o to, aby nie akcentowały wyniesienia domu. Łatwiej to zrobić, gdy prowadzi się je z boku, wzdłuż ściany, niż gdy są na osi wejścia. Schody poprowadzone na osi wyjścia na taras są bardzo wyeksponowane. Jeżeli składają się z 5-6 stopni, mogą wyglądać monumentalnie, co jest pożądane w barokowej willi, ale nie zawsze w zwykłym domu jednorodzinnym. Podkreślą one wyniesienie domu ponad teren.

 

Wysokie schody powinny być zabezpieczone balustradami. Budując schody wzdłuż elewacji, możemy przynajmniej z jednej balustrady zrezygnować – ściana będzie wystarczającym zabezpieczeniem. Warto tak zaplanować stopnie schodów, aby przyjemnie łączyły dom z ogrodem. Mogą być ławami do siedzenia lub podestami na donice kwiatowe. Schody terenowe starajmy się robić dużo łagodniejsze niż te wewnątrz mieszkania. Wygodne stopnie takich schodów mają nie mniej niż 35 cm długości i nie więcej niż 15 cm wysokości.


Innowacyjna Gospodarka
Unia Europejska
DOTACJE NA INNOWACJE
Zaprojektowanie zbadanie i uruchomienie produkcji ekranów akustycznych przez Moller Polska.
Beneficjent: Moller Polska Sp. z o.o. Wartość projektu: 5 394 190,00 złotych Udział Unii Europejskiej: 3 095 869,00 złotych Okres realizacji: 15 września 2009 r. – 31 sierpnia 2010 r. PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO