Tarasy drewniane

Estetyka szlachetnego drewna o najwyższej jakości!


Alternatywą dla kompozytowych powierzchni desek tarasowychdeski drewniane pozyskiwane z rodzimych gatunków drewna występującego w naszym środowisku. Należy jednak zaznaczyć, że właściwości i parametry takiego materiału przy wilgotności ok. 15 % znajduje się w przedziale 500 do 550 kg/m3. Dodatkowo oba gatunki drewna sosnowego czy świerkowego nie posiadają wysokich parametrów twardości materiałowej. Jedyną alternatywą w takim przypadku jest drewno z modrzewia. Jego gęstość przy wilgotności 15% wynosi ok. 730 kg/m3.


W oparciu o swoje ponad 20 - letnie doświadczenie z budową tarasów mogę jedynie przestrzegać przed używaniem drewna świerkowego czy sosnowego. Drewno to nadaje się doskonale na elementy konstrukcyjne dachów (tam zabezpieczone impregnatami i poszyciem nie jest narażone na bezpośrednie wpływ warunków atmosferycznych). Dla porównania dobra deska kompozytowa z 60 – procentowym udziałem mączki drzewnej i PCW posiada gęstość 2x wyższą niż gęstość drewna z modrzewia tj ok. 1450 kg/m3.


Drewno tarasowe nie może być też zbyt suche, gdyż procesy równowagi higroskopijnej w nim zachodzące dążą do wyrównania jego wilgotności z otoczeniem. Dodatkowo wszystkie gatunki drewna narażone są na następujące wady: pęcherze żywiczne, rak, skręt włókien, zbieżystość czy przemieszczenie rdzenia.

Bangkirai jest jednym z najpopularniejszych gatunków drewna, współcześnie używanych do produkcji tarasów. Występuje w Indonezji, Indiach na Filipinach, Taiwanie czy w Malezji.

Taras wykonany z deski Bangkirai


Jest drewnem bardzo twardym i łatwym w obróbce, natomiast ze względu na to, że powierzchniowo reaguje z rdzą wymaga użycia jedynie śrub i łączników ze stali nierdzewnej.

Błędy montażowe mogą owocować pojawieniem się na jego powierzchni nieregularnych szpecących plam. Jego gęstość to ok. 900 kg/m3, a więc najwyższa z do tej pory opisywanych.

Należy wziąć pod uwagę również fakt, że z danego gatunku drewna należy wykonać nie tylko zabudowę powierzchni, ale także system pod konstrukcję legarów, gdyż każdy gatunek drewna inaczej pracuje.

Naturalną rzeczą są również małe otworki, przypominające nieco dziury korników. Nie jest to jednak wada, a naturalna cecha tego egzotycznego drewna. Nie mają wpływu na jego właściwości, a w późniejszym czasie absolutnie nie zmieniają struktury drewna.

Po montażu tarasu drewnianego należy przynajmniej dwa razy w roku (na wiosnę i jesień) zabezpieczyć jego powierzchnię poprzez właściwe olejowanie. Proces ten jest czasochłonny i kosztowny, a przez większość inwestorów przy wstępnej kalkulacji niebrany pod uwagę.

Opinia

 

Ze względu na swoje właściwości Bangkirai jest świetnym materiałem budowlanym, idealnym do używania w postaci deski tarasowej. Zapewnia trwałość oraz ładny i oryginalny wygląd na długie lata. Głównym konkurentem, przede wszystkim ze względu na popularność idei proekologicznych, staje się dla niego deska kompozytowa, a więc połączenie właściwości drewna oraz nowoczesnej technologii. Już teraz w Europie z kompozytu wykonuje się zarówno ławki, meble ogrodowe, jak i przydomowe tarasy. Jeśli jednak spojrzymy na drewno Bangkirai z punktu widzenia jego montażu i użyteczności, należy przyznać, że natura dała nam materiał praktycznie idealny.


Innowacyjna Gospodarka
Unia Europejska
DOTACJE NA INNOWACJE
Zaprojektowanie zbadanie i uruchomienie produkcji ekranów akustycznych przez Moller Polska.
Beneficjent: Moller Polska Sp. z o.o. Wartość projektu: 5 394 190,00 złotych Udział Unii Europejskiej: 3 095 869,00 złotych Okres realizacji: 15 września 2009 r. – 31 sierpnia 2010 r. PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO