Plastikowe deski tarasowe

Oferowany przez nas system tarasowy Terrafina jako jeden z nielicznych spełnia najwyższe wymagania stawiane przez użytkowników innowacyjnych tarasów zewnętrznych.

Przez wielu sprzedawców i kupujących deski tarasowe, ze względu na swój wygląd, zostały nazwane potocznie „plastikowymi”, w odróżnieniu od desek z drewna naturalnego. Nic bardziej mylnego! Te wykończeniowe materiały tarasowe cechują się bowiem wysokim standardem jakościowym i użytkowym.

Najtańsze kompozytowe deski tarasowe w składzie posiadają duże ilości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Zastosowanie tych materiałów ze względów ekologicznych byłoby uzasadnione, jednakże ich przypadkowe zmieszanie powoduje, już na etapie produkcji, powstanie miejscowych przebarwień, kolorystycznych wyblaknięć oraz punktowych naprężeń powierzchniowych, co jednoznacznie zaprzecza celowości takiego działania. Może dla laików materiał taki, ze względu na cenę, byłby do zaakceptowania, ale doświadczeni i znający rynek sprzedawcy oferujący takie produkty, wyrządzają klientom, a pośrednio i sobie dużo szkody.

Montaż plastikowych desek tarasowych

 

Deski tarasowe montowane są zazwyczaj od strony południowej lub południowo - zachodniej w miejscu odpoczynku po pracy.

Temperatura powierzchni nagrzewa się do ponad 50 °C, a to przekłada się na naprężenia materiałowe i przebarwienia w deskach z wysokim udziałem tworzyw sztucznych. Jeżeli część tarasu osłonięta jest zadaszeniem, to już po kilku miesiącach widoczne będą wyblaknięcia - typowe dla najtańszych wyrobów. Najmniej stabilne profile wymagają użycia większej ilości konstrukcyjnych legarów (odległość od 30-45 cm), co bezpośrednio przekłada się, nie tylko na koszt zakupu materiału, ale przede wszystkim czas montażu i cenę usługi.

Sygnałem alarmowym dla poszukującego powinno być oferowanie desek bardzo wąskich i krótkich do 2,4 mb.

Tarasy wykonane w naszym systemie Terrafina oferują długości deski do 6 mb, a powierzchnia nierzadko przekracza 60 mkw.

Użycie w tym celu „plastikowych” desek wymagałoby nie tylko dużego nakładu pracy montażysty, ale przede wszystkim efekt działań z wieloma łączeniami byłby mało efektywny. Tarasy wykonuje się na co najmniej kilkanaście lat, więc należy zadbać o to, by już na etapie poszukiwań wybrać wysoko jakościowy materiał. Ilu narciarzy wchodząc na „ciepłą herbatę” poślizgnęło się już na takich plastikowych deskach – ciężko policzyć. Dobrze, że nie skończyło się to złamaniem kończyn dolnych.

Niestety, nadmiar tworzywa w taniej desce tarasowej powoduje, że jej antypoślizgowość spada kilkukrotnie, natomiast w dobrej desce kompozytowej w stanie wilgotnym jej antypoślizgowość wzrasta. Dla zobrazowania można porównać deski plastikowe z tanimi deskami drewnianymi pozyskanymi z drewna sosnowego.

Ani jeden, ani drugi materiał nie powinien być stosowany na tarasach, o ile mamy na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. My również wdrażamy proekologiczne działania, ale nigdy nie stosujemy przetworzonego przemiału do produkcji desek. Materiał ten trafia do profili legarów, gdyż tu jego właściwości techniczne są wystarczające. Gwarantuje to również idealną odległość w osi między nimi do 55 cm.

Innowacyjna Gospodarka
Unia Europejska
DOTACJE NA INNOWACJE
Zaprojektowanie zbadanie i uruchomienie produkcji ekranów akustycznych przez Moller Polska.
Beneficjent: Moller Polska Sp. z o.o. Wartość projektu: 5 394 190,00 złotych Udział Unii Europejskiej: 3 095 869,00 złotych Okres realizacji: 15 września 2009 r. – 31 sierpnia 2010 r. PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO